Connect with us

Aktuale

Arkitektët mund të parandalojnë për 10 vjetët e ardhshme ndryshimet klimatike

Published

on

Arkitektët mund të parandalojnë efektet më të këqija të ndryshimit të klimës duke vendosur për të hartuar dhe ndërtuar standarde zero të karbonit, argumenton Edward Mazria, arkitekt dhe themelues i organizatës jofitimprurëse Architecture 2030.

Mazria, po u bën thirrje të gjithë arkitektëve, planifikuesve, inxhinierëve dhe atyre që janë përgjegjës për projektimin dhe ndërtimin e mjedisit të ndërtuar në mbarë botën që të projektojnë të gjitha ndërtesat e reja, rinovimet, peizazhet, peizazhet e qytetit dhe infrastrukturën që të jenë me karbon zero duke filluar tani.

Nëse veprojmë së bashku sot, parandalojmë efektet më të këqija të ndryshimit të klimës. Thirrja jonë është, dhe ka qenë gjithmonë, për ta bërë botën një vend më të mirë. Tani ne kemi mundësinë ta bëjmë atë në një shkallë globale dhe të ndihmojmë në mbrojtjen e jetës në planet. Nëse veprojmë së bashku tani, ne ndryshojmë botën.

Pothuajse 15 vjet më parë, në 2007, unë isha ulur pranë mjekut James Hansen në Arkitekturën 2030 Urgjenca e Urgjencës Globale dhe e pyeta: “Kur do të fillojmë të shohim efektet aktuale të ngrohjes globale?”

Ai u përkul dhe pëshpëriti: “Ngrohja rreth një gradë Celsius”. Sot, kam kontrolluar faqen e internetit të NASA-s “Shenjat Vital të Planetit” dhe me siguri, planeti aktualisht është në 1.02 gradë Celsius duke u ngrohur mbi nivelet paraindustriale.

sapo lëshoi ​​një raport alarmues mbi gjendjen e krizës klimatike, dhe valët brutale të nxehtësisë, thatësira, përmbytje vdekjeprurëse dhe zjarre po shkatërrojnë rekorde në të gjithë planetin dhe aktualisht shkatërrojnë Evropën, Amerikën e Veriut, Kinën dhe India – rajonet aktualisht përgjegjëse për 58 përqind të të gjitha emetimeve globale të CO2.

Aktuale

Vazhdon largimi i Evropës nga gazi rus, hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni

Published

on

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri “Baltik Pipe”, thotë operatori i gazsjellësit të vendit Gaz-System.

Tubacioni, i cili shkon nga Norvegjia përmes Danimarkës, është një pjesë e madhe e përpjekjes së Polonisë për t’u larguar nga varësia e gazit rus.

Megjithatë, puna për tubacionin filloi vite përpara pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt, raporton skynews.

Gazi filloi të rrjedhë pak pas orës 4 të mëngjesit të sotëm (koha e Mbretërisë së Bashkuar) dhe tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metra kub.

Ai vjen një ditë pasi u zbuluan rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream që lidhin Rusinë me Evropën, megjithëse Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Poloni në prill pasi Polonia refuzoi kërkesën e Rusisë për të paguar në rubla.

Ndryshe, sabotimi është shkaku më i mundshëm i dëmtimit të tubacioneve të gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

ATK inkason mbi 700 mijë euro borxhe nga bizneset

Published

on

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar se pas një aksioni të djeshëm në disa subjekte biznesore, të cilët kanë borxhe të pa-paguara, ka inkasuar borxhe në vlerën mbi 700 mijë euro.

Ky aktivitet është realizuar në regjionin e Prishtinës, Ferizajt, Gjakovës, Mitrovicës, Prizrenit dhe Gjilanit.

Në kuadër të këtij aksioni, sipas ATK-së, mbledhësit tatimor kanë mbyllur dhe sekuestruar prona të bizneseve për mos-pagesë tatimit, duke shtuar se të njëjtat aktivitete të mbledhjes së detyrueshme do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Përmes një njoftimi për media, Administrata Tatimore i njofton të gjithë tatimpaguesit që kanë obligime të pa-paguara, të kontaktojnë Departamentin e Mbledhjes së Detyrueshme dhe të paguajnë detyrimet tatimore, në mënyrë që të mos ballafaqohen me masa të konfiskimit.

Gjithashtu, nga ATK-ja kanë bërë thirrje që tatimpaguesit të jenë bashkëpunues në pagesën e borxheve të tyre, si dhe të njoftohen për mundësitë që ofron Ligji për Administratën Tatimore dhe Procedurat në pagesën e borxheve tatimore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Strehimoret prej bambuje një zgjidhje pas shkatërrimit të rreth 1 milionë shtëpive nga vërshimet në Pakistan

Published

on

Përmbytjet katastrofike në Pakistan kanë prekur rreth 33 milionë njerëz, shumë prej të cilëve po kërkojnë ende strehim të sigurt pas shirave që dëmtuan ose shkatrruan më shumë se 1 milion shtëpi.

Ndërsa një e treta e vendit është e zhytur nën ujë, dhe ekspertët thonë se mund të duhen deri në gjashtë muaj që uji të tërhiqet.

E për të adresuar nevojën urgjente për strehim të banorëve, arkitekti Yasmeen Lari dhe Fondacioni Heritage i Pakistanit kanë punuar gjatë gjithë kohës për të pajisur njerëzit në provincën Sindh me aftësitë dhe materiale për të ndërtuar strehimore prej bambuje.

Strehimoret, të quajtura Lari OctaGreen (LOG), mund të ndërtohen nga gjashtë ose shtatë persona brenda pak orësh.

Sipas arkitektit Lari synimi është që të ndërtohen rreth 1200 strehimore të tilla, dhe deri tani janë ngritur rreth 350 të tilla.

Ky aksion i ndërtimit të strehimoreve prej bambuje është përkrahur edhe nga rajone tjera të Pakistanit, dhe synohet të ndërtohet 1500 strehimore për muaj.

Strehimoret nuk janë të kushtueshme, janë të thjeshta dhe nuk kanë impakt negativ në mjedis.

Çmimi për ndërtimin e një strehimoreje nga bambuja kushton rreth 25 mijë rupi pakistanezë që përkthehet në rreth 110 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending