Connect with us

Aktuale

Amfiteatri i Pallatit të Rinisë do të shfrytëzohet për skenën e vogël të TKK-së që është në renovim

Published

on

Me vendim të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Teatri Kombëtar i Kosovës që nga data 1 korrik janë mbyllur dyert për publikun për shkak të renovimit të objektit.

Kushtrim Sheremeti, drejtor i këtij institucioni kulturor, thotë për KosovaPress se renovimi ka qenë i domosdoshëm pasi një renovim të tillë teatri nuk e ka pasur që nga koha e themelimit të tij.

Ai thotë se përkundër shfaqjeve që kanë pasur në Teatrin Kombëtar, tash gjatë kohës së renovimit të objektit kanë dy hapësira të cilat do t’i shfrytëzojnë deri në përfundimin e punimeve.

“Teatri Kombëtar i Kosovës ka gati për çdo natë shfaqje në skenën e madhe dhe skenën e vogël. Tash në situatë ku nuk e dimë si do ta menaxhojmë për shkak se i kemi dy hapësira, me të cilat po mundohemi ta vazhdojmë punën tonë derisa të kryhet renovimi i teatrit. Njëra prej tyre është amfiteatri i Pallatit të Rinisë, të cilin presim ta adaptojmë dhe ta shfrytëzojmë për skenën e vogël. Në anën tjetër, kemi marrë premtime edhe nga Komuna e Prishtinës që do të mund ta përdorim edhe ish-objektin e kinemasë “Rinia” për nevojat e Teatrit Kombëtar të Kosovës, përkatësisht që aty ta zhvendosim skenën e madhe deri në renovimin e tërësishëm. Kështu që nuk e di se kur do të fillojmë me reportuare. Nga tetori do të mundohemi të kemi reportuaret tona të rregullta dhe prodhimin e shfaqjeve të reja”, thotë ai.

Sheremeti thotë se restaurimi i objektit të teatrit është shumë i rëndësishëm, jo vetëm për komunitetin artistik, por edhe për publikun kosovar.

“Po, renovimi i teatrit ka qenë i domosdoshëm dhe shumë i rëndësishëm. Ne shpresojmë të jemi të lumtur kur të eliminohen të gjitha problemet që kanë qenë të natyrës teknike, sanitare, dhe mezi presim të kthehemi në këtë objekt dhe të vazhdojmë punën”, tha ai.

Sheremeti flet edhe për bashkëpunimin që ka Teatri Kombëtar i Kosovës me teatrot e rajonit.

“Ne kemi një bashkëpunim shumë të mirë sidomos me Teatrin Kombëtar të Tiranës dhe atë të Shkupit, për shkak që është e natyrshme që të kemi bashkëpunim edhe që e kemi edhe të njëjtën gjuhë që flasim në teatër. Gjuha është faktor shumë i rëndësishëm brenda teatrit, por e kemi edhe audiencën afërsisht të njëjtë që mund të qarkullojë në këto teatro. Përndryshe, Teatri Kombëtar i Kosovës para tre muajve është anëtarësuar në Konventën teatrore evropiane e që është një platformë më e madhe evropiane”, thotë ai.

Pavarësisht mungesës së shfaqjeve teatrale, për publikun nuk kanë munguar aktivitetet kulturore të ndryshme gjatë kësaj sezone.

Sa i përket ndarjes së buxhetit për renovimin e objektit të Teatrit Kombëtar, KosovaPress ka tentuar të merr përgjigje nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, por kjo e fundit nuk ka kthyer përgjigje./Media Ndërtimi.

Aktuale

Shtatorja e Adem Jasharit vitin e ardhshëm vendoset në Prishtinë

Published

on

Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Donjeta Sahatçiu, ka bërë të ditur sot se shtatorja e Adem Jasharit do të vendoset në kryeqytet në vitin 2023.

Sahatçiu ka bërë të ditur se vitin tjetër, komuna e Prishtinës ka futur në buxhetim edhe shtatoren për Adem Jasharin.

“Edhe në Prishtinë, tash, në buxhetin 2023, e kemi edhe shtatoren e Adem Jasharit. Një memorie kolektive edhe në Kryeqytet, përveç komunave të tjera”, ka thënë Sahatçiu.

Kjo do të jetë hera e parë, në 23 vite pas luftës, që shtatorja e Komandantit Adem Jashari do të vijë në Prishtinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

9 persona humbën jetën në vendin e punës, kërkohet angazhimi i 100 inspektorëve të punës

Published

on

Siguria në punë vazhdon të jetë problem për punëtorët kosovarë. Si rezultat i saj, gjatë vitit të kaluar nëntë persona kanë humbur jetën në vendin e punës e 188 kanë pësuar aksidente, thotë kryeinspektori i punës, Hekuran Nikçi.

Në rastet e aksidenteve në vendpune, kur inspektorët kanë konstatuar se është shkelur ligji nga ana e punëdhënësve, ndaj tyre janë shqiptuar masa ndëshkimore.

Në një intervistë për Ekonomia Online, kryeinspektori i punës, thotë se inspektimet po bëhen në bashkëpunim me Policinë e Kosovës.

“Gjatë vitit 2021, Inspektorati i Punës ka evidentuar 188 aksidente në vendin e punës, nga të cilat 139 kanë rezultuar me lëndime të lehta, 40 prej tyre me lëndime më të rënda dhe nëntë prej tyre kanë rezultuar me fatalitet në vendin e punës. Në fakt kur e kam marrë këtë pozitë institucioni tjetër që kemi pasur bashkëpunim ka qenë vetëm Policia e Kosovës, kështu që me Policinë kam trashëguar një bashkëpunim ku Inspektorati i Punës ka ndërmarrë aksione në biznese të ndryshme, si në gastronomi, ndërtimtari dhe këtu operacione kanë rezultuar shpesh të suksesshme”, thotë Nikçi.

Përkundër paralajmërimeve për rritjen e numrit të tyre, numri i inspektorëve të punës në nivel vendi vazhdon të jetë i njëjtë. Nikçi, tregon numrin e inspektorëve që janë aktualisht dhe që planifikohet të shtohen.

“Sfidat që i kam gjetur dhe i kam konstatuar me marrjen e mandatit janë të shumta, fillimisht duke u nisur me numrin e vogël i inspektorëve të punës. Me 1 qershor të këtij viti, Inspektoratin e Punës e kam gjetur me 31 inspektorë, duke u përballur nga ky realitet, unë kam vërejtur se mbikëqyrja e zbatimit të ligjeve, është tejet i mangët me këtë numër të inspektorëve, dhe si rezultat unë kam shpallur një konkurs të brendshëm në shërbimin civil për 27 pozita për inspektorë dhe nga ky konkurs kemi arritur t’i rekrutojmë vetëm katër inspektorë, dy në regjionin e Prishtinës dhe dy në regjionin e Gjakovës. Sido që të jetë me 35 inspektorë prapë numri është i vogël për mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve. Për vitin 2023 kemi planifikuar dhe buxhetuar edhe për 100 inspektorë të ri të punës, të cilët përgjatë vitit 2023 në faza të ndryshme do të shpallim konkursin dhe me angazhimin e këtyre 100 inspektorëve të ri, mbikëqyrja e ligjit do të jetë në një nivel më të mirë sesa që është tani. Në fakt Inspektorati i Punës ka nevojë edhe për më shumë se aq, por për vitin e ardhshëm i kemi të buxhetuar edhe 100 inspektorë të ri”, u shpreh ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Çmimi i naftës në nivelin më të ulët që nga fillimi i këtij viti

Published

on

Çmimet e naftës kanë rënë për rreth 5%, në nivelin më të ulët për tetë muajt e fundit, përderisa dollari ka arritur fuqinë më të madhe në dy dekadat e fundit.

Çmimet po bien mes frikës së inflacioni në rritje do t’i shtyjë ekonomitë e mëdha drejt një recesioni, kështu duke e shkaktuar uljen e kërkesës për naftë.

Sipas Reuters çmimet e naftës së papërpunuar në Teksasin Perëndimor kanë rënë në 78.4 dollarë, rreth 7% më pak se në fillimjavë.

Rënia e naftës është shënuar për katër javët e fundit radhazi, hera e parë që ndodh nga shtatori./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending