Connect with us

Infrastrukturë

A duhet Kroacia të konfiskoj jahtet e oligarkëve të korruptuar nga Rusia?

Published

on

Mega jahti 92 metra i gjatë, The Royal Romance, në pronësi të një oligarku ukrainas, i ankoruar në qendër të Rijekës, përfaqëson një simbol shkëlqyes të pasurisë dhe korrupsionit të dukshëm të oligarkëve të Ukrainës, ndërsa popullsia ukrainase po bombardohet.

I blerë për më shumë se 200 milionë dollarë amerikanë, pronari i jahtit është oligarku ukrainas dhe aleati i ngushtë i Putinit, Viktor Medvedchuk.

Që nga 24 shkurti, ai ka marrë një simbolikë të re, duke theksuar se pas justifikimeve për luftën në Ukrainë, lufta synon gjithashtu të mbrojë një sistem që ka lejuar një grusht burrash të grabisin pasuri të pabesueshme pa u ndëshkuar.

Unë jetoj në Rijeka dhe gjatë vitit të kaluar kam qenë i vetëdijshëm se ky jaht i madh, gjithmonë i papërlyer, nuk duket se shkon gjëkund.

Ky simbol i korrupsionit më acaron nervat sa herë që e shoh, sidomos pasi aty pranë shoh edhe pensionistë të cilët përpiqen të shtojnë pensionet e tyre të pakta duke kontrolluar koshat e plehrave në kërkim të shisheve të riciklueshme.

Pra, edhe pse s’më kanë interesuar ndonjëherë në veçanti jahtet, isha kurioz të kontrolloja pronësinë dhe vlerën e tyre në internet.

Një vit më parë, mësova se ai i përkiste një oligarku ukrainas për të cilin nuk kisha dëgjuar kurrë, por mund ta përdorja si një shembull konkret për të edukuar vajzën time 10-vjeçare për realitetin e pabarazisë globale, duke e ndihmuar atë të llogarisë se ky jaht kushton më shumë se 2,000 apartamente mesatare në Rijeka, por ka hapësirë ​​vetëm për 14 të ftuar!

Që nga pushtimi i 24 shkurtit, i kam kushtuar më shumë vëmendje dhe tani e di se kush është pronari, përtej emrit të tij.Viktor Medvedchuk drejton partinë kryesore opozitare në Ukrainë dhe presidenti Putin është kumbari i vajzës së tij.

Disa artikuj lajmesh kanë sugjeruar se ai është një kandidat i mundshëm për të kryesuar një qeveri kukull në emër të Vladimir Putin.

Medvedchuk është nën sanksionet e SHBA-së dhe Ukrainës. I akuzuar për tradhti në Ukrainë, ai ishte nën arrest shtëpiak në Kiev që nga marsi i kaluar, gjë që me sa duket shpjegon mungesën e përdorimit të jahtit të tij privat. Megjithatë, duket se ai u arratis, ndoshta jo pa arsye, “për arsye sigurie”, disa ditë pas fillimit të bombardimeve të Kievit.

Që nga fillimi i konfliktit, Franca, Italia dhe Gjermania kanë bërë lëvizje për të konfiksuar jahte të ngjashme në pronësi të oligarkëve rusë. Deri më tani, oligarkët ukrainas nuk janë shënjestruar nga BE-ja, pavarësisht rolit të tyre në korrupsionin madhor dhe në aftësimin e presidentit Putin.

Çdo gjë që shton shanset për t’i dhënë fund këtij konflikti më shpejt se sa vonë duhet të jetë një gjë e mirë; por kjo do të thotë gjithashtu se jahti i Medvedchuk është i lirë të largohet nga Rijeka sa herë që ai dëshiron.

Ndërsa nuk është më pjesë e BE-së, Britania e Madhe duhet të jetë e interesuar t’i shkojë nga pas pasurisë së oligarkëve. The Royal Romance mban një flamur të Ishujve Kajman.

Si një territor jashtë Mbretërisë së Bashkuar, flamuri i jahtit përmban edhe flamurin e Mbretërisë së Bashkuar, i cili valvitet në pjesën e pasme të jahtit./Media Ndërtimi.

Autori i tekstit: John Clayton, BIRN
Opinionet e shprehura janë vetëm ato të autorit dhe jo domosdoshmërisht pasqyrojnë pikëpamjet e BIRN)

Infrastrukturë

Një kompania me ofertën mbi 26 mijë euro, rekomandohet ta ndërtojë rrugën “Nekibe Kelmendi” në Prishtinë!

Published

on

Komuna e Prishtinës e ka rekomanduar për kontratë një kompani me ofertë mbi 26 mijë euro më shumë se sa vlera të cilën e kishte parashikuar për ndërtimin e rrugës “Nekibe Kelmendi” në kryeqytet.

Vlera e parashikuar e kontratës ka qenë 500 mijë euro.

Ndërsa, për tender është rekomanduar kompania  “Gërlica” Sh.p.k, me ofertën prej 526 mijë e 736 e 83 euro.

Të gjithë operatorët ekonomikë kanë ofertuar me çmime mbi vlerën e parashikuar prej 500 mijë eurove.

Më e lira ka qenë kompania e rekomanduar, “Gërlica”, raporton Kallxo.com.

Njoftimi për kontratë është publikuar më 3 mars 2022.

Ndërsa, njoftimi për dhënien e kontratës është publikuar pesë muaj më vonë, saktësisht më 4 gusht 2022.

Lloji i procedurës së përdoruar në këtë tender është ajo e kufizuar.

Rruga “Nekibe Kelmendi” fillon në rrugën Prishtinë – Gjilan (M25.2) dhe vazhdon në drejtim të Pallatit të Drejtësisë.

Gjatësia e saj është 2,098.57 metra ndërsa gjerësia është rreth 5 deri në 5.5 metra.

Në raportin teknik thuhet se rruga ekzistuese është rrugë mjaft e dëmtuar.

Sipas Komunës së Prishtinës, ka dëmtime në shtresën qarkulluese si dhe në bazën e saj.

Aty përshkruhet se asfalti është mjaft i dëmtuar.

Më tej thuhet se bankinat nga dheu, largimi i ujerave atmosferike bëhet në sipërfaqe dhe nuk ka kanalizim atmosferik./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Furnizimi me ujë 24 orë në bregdetin shqiptar do të arrihet vitin 2025

Published

on

Gjithçka përcaktohet në programit buxhetor afatmesëm 2023 – 2025, duke zgjatur edhe me 2 vjet objektivin e përcaktuar në programin 2022 – 2024, ku synohej që furnizimi me ujë pa ndërprerje në bregdet të arrihej në vitin 2023.

Ndërkaq, programi i ri specifikon se mesatarja e orëve të furnizimit me ujë të pijshëm në rang kombëtar parashikohet të rritet në 14 orë në ditë në 2024, nga 12.5 orë në ditë që është aktualisht.

Sipas dokumentit të publikuar në Fletoren Zyrtare, mbulimi me shërbim furnizimi me ujë të pijshëm në zonat urbane parashikohet të rritet me 1%, duke arritur në  95% në vitin 2025, ndërsa për zonat rurale parashikohet të arrijë në 62% në vitin 2025 nga 59% që është aktualisht, raporton SCAN tv.

Në fakt, zgjerimi i aksesit dhe cilësisë së shërbimit të ujit të pijshëm dhe kanalizimeve përmes një portofoli të investimeve publike dhe përmirësimit rrënjësortë menaxhimit të shoqërive aksionere të ujësjellës kanalizimeve është renditur si një prej prioriteteve kryesore të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë.

Ndërkohë që, shpenzimet buxhetore për furnizimit me ujë dhe kanalizime parashikohet të rriten përgjatë periudhës afatmesme.

Për vitin 2022, buxheti i akorduar për këtë program është 14.2 mld lekë, ndërkohë që sipas programit buxhetor afatmesëm për vitin 2023 parashikohet një rritje në 15 mld lekë.

Për vitin 2024 shpenzimet buxhetore për furnizimin me ujë dhe kanalizime parashikohet të jenë 17.2 mld lekë, ndërkohë që 2025-ën parashikohet një rritje në 20 mld lekë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Kompanitë kosovare lejohen të konkurrojnë për tenderin e autostradës Shkup-Prishtinë

Published

on

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka hapur ofertën për tender ndërkombëtar për autostradën e shumëpërfolur Shkup-Prishtinë.

Data e parashikuar e fillimit të prokurimit është data 17.10.2022 dhe aty mund të marrin pjesë edhe kompanitë nga Kosova, të cilat tashmë janë prezentë në projektet infrastrukturorë në Maqedoninë e Veriut.

“Prokurimi në kuadër të këtij projekti do të kryhet duke përdorur Portalin E-Prokurimit të Klientit të BERZH-it (ECEPP). Nëse keni ndërmend të merrni pjesë në ndonjë prokurim sipas këtij projekti, ju lutemi sigurohuni që të jeni regjistruar në ECEPP.

Subjektet e dokumentuara do të njoftohen drejtpërdrejt kur të publikohen mundësitë e prokurimit”, thuhet në njoftimin paraprak të këtij tenderi.

Vlera totale e parashikuar e projektit është 186,700,000.00 euro per rreth 12 km.

Nënseksioni i mbetur prej 2 km nga Kryqi i Bllacës deri te vendkalimi Kufitar Bllacë me Republikën e Kosovës financohet nga buxheti i qeverisë maqedonase dhe aktualisht është në ndërtim e sipër.

Sipas dosjes së tenderit, projekti do të bashkëfinancohet nga një grant investimi prej 20.8 milionë euro të siguruar nga Bashkimi Evropian përmes Kornizës së Investimeve të Ballkanit Perëndimor.

Continue Reading

Trending