Connect with us

Tech

A do të jetë Metaverse fundi i inxhinierisë?

Published

on

Ata që po hyjnë në arkitekturën e metaversit, natyrisht, ia kanë bërë vetes këtë pyetje. Një mjedis lozonjar ku të gjitha ëndrrat formale janë të mundshme, ku përcaktimi i aspekteve për arkitekturën si orientimi diellor, ajrimi, klima nuk do të jetë më i nevojshëm, ku – për dëshpërimin e Louis Kahn – nuk ka më një dinamikë drite dhe hije, vetëm një hapje. dhe fushë të pafundme.

Arkitektura u shfaq në kantierin e ndërtimit, në një kohë kur nuk kishte vizatim, por vetëm eksperimente. Me kalimin e kohës, falë Brunelleschi dhe kupolës së Firences në shekullin e 15-të, ne dëshmuam një shkëputje të parë nga muratura, një ndarje sociale e punës nga e cila del arti liberal dhe arti mekanik. Kjo shkëputje krijoi sfida të ndryshme dhe vendosi arkitekturën në një plan onirik, të lidhur me letër. Me fjalë të tjera, ne nuk ndërtojmë asnjë strukturë, ne i projektojmë ato. Tani, gjashtë shekuj më vonë, duket sikur po bëhemi gati të bëjmë një hap tjetër larg kantierit të ndërtimit, duke u distancuar papritur nga inxhinieria dhe ndërtimi.

Projektimi në metaverse kërkon një rishikim të thellë të metodës së projektimit sepse, nëse forma ndoqi funksionin në epokën moderniste, ajo do të ndjekë atë që duam në epokën metaverse. Nëse më parë do të merreshim me krijimin e strehimoreve dhe mbështetjeve për aktivitetet e përditshme, në metaverse do të fokusoheshim në përvojat formale thjesht vizuale dhe të shëndosha. Për shembull, nuk do të jetë më e nevojshme të krijohen dhoma zhveshje, banjo ose shtretër; në vend të kësaj, ne do t’i kushtojmë vëmendje tingujve që bëjnë dyert kur hapen. Kur nuk ka rregullore, inxhinieri apo edhe gravitacion, çdo gjë bëhet e mundur.

Duke përdorur metaforën e gazetares Stacy Suaya, në metaverse secili prej nesh do të jetë në gjendje të ndërtojë Dubain tonë. Ashtu si qyteti arab transformoi shkretëtirën me struktura të paimagjinueshme, metaversi shfaqet për të thyer kufijtë e arkitekturës në një mënyrë shumë më të shpejtë dhe më praktike, duke eliminuar vinçat dhe vitet e llogaritjes dhe ndërtimit. Në këtë proces, inxhinieria me sa duket nuk do të ishte më e dobishme, duke shkëputur arkitekturën nga nevoja e saj konstruktive. Ideja se një arkitekt i suksesshëm duhet të ketë një njohuri të caktuar strukturore, duke krijuar aleanca të sakta me inxhinierë të mirë, bie.

Duke marrë parasysh zgjedhjet si marrja në konsideratë e gravitetit ose jo, ngjitja në mënyrë simbolike në strukturat e njohura ose krijimi i botëve krejtësisht fantazi, dizajnimi në metaverse është një sfidë që po lansohet. Një situatë ku mungesa e kufijve mund të jetë kufizuese dhe madje e frikshme, sepse, siç ka deklaruar arkitekti dhe bashkëthemeluesi i iniciativës “Tomorrow’s Thoughts Today”, Liam Young, metaversi do të ketë sasi të barabarta frike dhe habie. Nga e gjithë kjo, mund të thuhet se në të ardhmen e pasigurt të teknologjisë, se si do të sillen profesionet tona është objekt i shumë spekulimeve. Megjithatë, pavarësisht nga disiplina, një gjë është e sigurt, të gjithë do të duhet të përshtaten dhe të rishpikin veten për të vazhduar me zakonet dhe risitë e reja që do të vijnë./Media Ndërtimi.

Tech

Zhvillohet aplikacioni i navigimit për personat e verbër që lëvizin nëpër qytet

Published

on

Kur njerëzit që janë të verbër ose me shikim të dëmtuar përpiqen të lëvizin nëpër një qytet si Parisi, ata mund të humbasin lehtësisht në minutën kur dalin nga një stacion metroje.

Një çift studentësh të rinj francezë të inxhinierisë po punojnë për të trajtuar këtë problem duke zhvilluar një aplikacion navigimi të realitetit të shtuar (AR) që identifikon rrugën më praktike për ta dhe përdor “tingullin hapësinor” – i njohur gjithashtu si tingulli 3D – për t’i drejtuar ata në rrugën që dëshirojnë.

“Ne po përpiqemi të bëjmë diçka shumë të thjeshtë ku të merrni tingullin 3D nga drejtimi i duhur. Ju ktheheni në drejtimin nga vjen tingulli dhe pastaj jeni gati për të shkuar,” tha për Euronews Next, bashkë-themeluesi dhe CEO i SonarVision, Nathan Daix.

Aplikacioni është aktualisht në zhvillim dhe testim, por startup-i i ri synon ta bëjë atë të disponueshëm në vitin 2023. Prototipi funksionon në Paris, por mund të vendoset “shumë lehtë” në kryeqytete të tjera të mëdha evropiane, tha ai./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Tech

Hyundai prezanton ekskavatorin me të ri

Published

on

Hyundai Construction Equipment Europe ka zgjeruar gamën e saj të Serisë A me lansimin e ekskavatorit me rrota HW150A CR.

Modeli me rreze kompakte ka një peshë funksionimi prej 16,9 t dhe është i pajisur me një motor nafte B4,5 129 kW (173 hp) në përputhje me Stage-V nga Cummins.

Ashtu si makinat e tij simotra, HW140A, HW160A dhe HW170A CR, ekskavatori i Serisë A ka një kabinë të ripozicionuar që lejon një lëvizje të reduktuar të bishtit dhe stabilitet më të madh në krahasim me modelet e mëparshme të serisë H të prodhuesit.

Sipas Hyundai, HW150A ka qenë dizajnuar për të “punuar me besim” në projekte ku hapësira është e kufizuar dhe është e disponueshme me opsione bum një ose dy pjesë.

Peter Sebold, menaxher i produkteve në Hyundai Construction Equipment Europe, tha: “I gjithë i ri HW150A CR ka lindur nga kërkesat e vendeve urbane të punës. Rrezja e saj e shkurtër e pasme lejon manovrim të lartë, si dhe komoditet dhe siguri të operatorit.”

“Ne bëmë zgjedhjen e përdorimit të komponentëve dhe sistemeve nga furnizues me reputacion, gjë që tashmë shpërblehet për sa i përket performancës dhe qëndrueshmërisë.

“Motori i fuqishëm, në kombinim me hidraulikën e ndjeshmërisë së ngarkesës, i jep makinës kontrollueshmëri të qetë, së bashku me performancë të lartë, si dhe një shkathtësi të zgjeruar. Një ekskavator me rrota ashtu siç dëshironi. Pa njolla, të lehta për tu trajtuar dhe tërësisht të qëndrueshme.”

Brenda kabinës së operatorëve HW150A do të gjeni ekranin me prekje 20 cm (8 in) të Hyundai, i cili jep akses në të gjitha funksionet e makinës dhe cilësimet e kontrollit, dhe një kolonë drejtuese që mund të rregullohet në tre mënyra të ndryshme për të maksimizuar komoditetin e operatorit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Tech

Volvo lanson komplete lodrash prej druri për fëmijë të bazuara në pajisje ndërtimi

Published

on

Volvo Construction Equipment (Volvo CE) dhe prodhuesi i lodrave Brio Builder do të lançojnë një sërë lodrash prej druri për fëmijë të bazuara në pajisje ndërtimi.

E thënë se “ngacmon imagjinatën” e inxhinierëve të ardhshëm të mundshëm të ndërtimit, gama e lodrave përfshin një ngarkues me rrota, një transportues dhe një ekskavator.

Ato janë krijuar për t’u ngjar homologëve të tyre në jetën reale dhe vijnë me mjete të lehta për t’u përdorur dhe udhëzime montimi që lejojnë fëmijët të ndërtojnë çdo model.

Lodrat që do të dalin në treg në tremujorin e tretë të këtij viti, do të bëhen nga druri ahu dhe plastika e certifikuar nga FSC, të përshtatshme për fëmijët e moshës tre vjeç e lart.

Ndërsa puna me prodhuesin e pajisjeve të ndërtimit është një ngjarje për herë të parë për Brio, Volvo ka bashkëpunuar më parë me një prodhues tjetër lodrash në projekte të shumta.

Gjatë viteve Volvo CE ka bashkëpunuar me Lego Technic jo vetëm për krijimin e kompleteve Lego me temë pajisjesh, por edhe për projektimin dhe prodhimin e makinerive të reja të ndërtimit.

Në vitin 2021, Volvo CE zbuloi një prototip makine ndërtimi që thotë se ishte frymëzuar nga një model Lego Technic.

E njohur si Zeux, makina koncept ishte bashkëpunimi i tretë mes dy kompanive që nga viti 2014, por hera e parë që ata krijuan një makinë futuriste.

Dy modelet e para Lego Technic ishin nga ngarkuesi ekzistues me rrota L350F i Volvo CE dhe ekskavatori me rrota EW160E./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending