Connect with us

Aktuale

8 vjet i la pa banesa, pronarët e tokave nuk e padisin investitorin në Mitrovicë, kërkojnë zbatimin e marrëveshjes

Published

on

Tomor Baruti, banor në lagjen “Ali Zeneli” në Mitrovicë në vitin 2013 përmes një marrëveshje me kompaninë, “Euro Keni Sh.p.k” vendosi që të jap pronën prej 803 metrave katrorë për ndërtim të një kompleksi banesor.

Prona në vlerë 722 mijë euro do t’i kompozohej me banesa nga kompania, “Euro Keni Sh.p.k”.

Sipas marrëveshjes në mes palëve, të gjitha ndërtimet do të përfundonin brenda dy viteve.

“Halli jonë është që fillimisht kemi pas pronat tona këtu të cilën pronë e kemi dhënë për ndërtim të lartë, kompanisë ‘Euro Keni Sh.p.k’ me pronar Sami Rexha.

Kjo pronë është dhënë më vullnetin tonë me marrëveshje të dy anshme, ky pronari Sami Rexha ka premtu që në afat prej dy viteve banesat do të ndërtohen dhe do të jenë në funksion. Por çka ka ndodh ka ndodh e kundërta”, thotë ai.

8 vite pas, Tomor Baruti thotë se ndihet i mashtruar nga kompania pasi që  banesat janë të pa banueshme.

“Banesat janë të pa banueshme disa që po i shihni që janë të banueshme janë bërë të banueshme me vetëfinancim të banorëve pasi që nuk kanë pas ku të shkojnë. Edhe ato nuk janë ende të banueshme krejt… tjerat nuk janë të banueshme, kemi kërku me e zgjidh këtë problem”,  tregon ai.

Kallxo.com që nga 2 shtatori ka provuar të kontaktoj më Sami Rexhën pronar të kompanisë, “Euro Keni Sh.p.k”, mirëpo që i njëjti deri në publikimin e këtij artikulli nuk ka kthyer përgjigje.

Ndërkaq, Policia e Kosovës ka thënë për KALLXO.com se në lidhje me rastin nuk ka rast të iniciuar.

“Në evidencat tona nuk ka procedurë të iniciuar për rastin për të cilin ju jeni interesuar”, thuhet në përgjigjen e Policisë së Kosovës për

Kallxo.com ka provuar të kontaktoj edhe me kryetarin e Mitrovicës, Agim Bahtiri por që i njëjti nuk ka kthyer përgjigje./ Media Ndërtimi.

Aktuale

Ndërroi jetë arkitekti modernist Zvi Hecker

Published

on

Zvi Hecker, një arkitekt me origjinë polako-izraelite, ndërroi jetë më 25 shtator 2023.

Ai ishte i mirënjohur për qasjen e tij arkitekturore që i kushtoi rëndësi të madhe përdorimit të gjeometrisë dhe asimetrisë.

Nga viti 1955 deri në vitin 1957, Zvi Hecker ndoqi një kurs studimi për pikturë në Institutin e Artit dhe Dizajnit Avni, pasi filloi një kurs profesional si arkitekt. Hecker ishte banor i Berlinit dhe Tel Avivit. Ai mori pjesë aktive në zhvillimin strategjik të iniciativave për komunitetin hebre gjerman, përveç angazhimit në disa projekte ndërkombëtare.

Zvi Hecker ka mbajtur pozicione mësimdhënëse në disa institucione akademike të respektuara në vende të ndryshme, duke përfshirë Kanadanë, Shtetet e Bashkuara, Izraelin dhe Austrinë. Këto institucione përfshijnë Universitetin Laval në Kanada, Universitetin e Teksasit në Arlington dhe Universitetin e Uashingtonit në St./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritet nafta ne tregjet globale, çmimi arrin gati 100 dollarë për fuçi

Published

on

Çmimi i naftës po i afrohet 100 dollarë për fuçi.

Të hënën kontratat feature te naftës brent u rritën duke arritur ne 93.9 dollarë për fuçi. Ky shtrenjtim në tregjet ndërkombëtare ka ardhur për shkak të shkurtimeve të prodhimit të naftës nga dy prodhuesit kryesore, Rusia dhe Arabia Saudite.

Çmimet janë rritur me rreth 10% në javët e fundit ndërsa pikëpyetjet janë të mëdha se si do të vijojnë më tej, në një kohë që dy vendet kanë zgjatur shkurtimet e furnizimit deri në fund të vitit, transmeton abcnews.al.

Javën e kaluar, Moska ndaloi përkohësisht eksportet e benzinës dhe naftës në shumicën e vendeve me qëllim stabilizimin e tregut të brendshëm, duke nxitur shqetësimet për furnizimin me këto lëndë.

Megjithatë, çmimet e larta të naftës kanë favorizuar Rusinë e cila ka rritur të ardhurat. Kremlini mblodhi 17.1 miliardë dollarë nga eksportet e naftës së papërpunuar gjatë gushtit, nga 15.3 miliardë dollarë që arkëtoi në korrik sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

65 euro një metër dru në tregun e Prishtinës

Published

on

Qytetarët i shohin drutë si alternativë për ngrohje gjatë dimrit.

Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi dhe banesa. Përmes kësaj thirrjeje, qytetarët do të subvencionohen deri në 2 mijë euro. Afati do të jetë i hapur për aplikim deri më 22 nëntor të këtij viti. Ndërkaq, përmes kësaj thirrjeje po synohet që të kursehet energjia elektrike. Por, ka qytetarë që ngrohjen për dimër kanë vendosur ta bëjnë me dru.

Familja Demolli ka vendosur që edhe këtë vit të ngrohet me dru, pavarësisht që brenda në shtëpi i kanë të vendosura edhe nxehëset.

Ngrohjen me dru ata po e shohin si alternativën më të lirë e më të mirë.

Ngrohjen me dru Vesel Demolli e sheh si alternativë edhe për vitet e ardhshme.

Në Prishtinë, një metër dru, aktualisht po kushton 65 euro.

E, prapa kamerave të RTK-së, shitësit kanë treguar se interesimi i qytetarëve për të blerë dru ka qenë shumë i madh. Ndërsa, një metër dru kushton nga 60 deri në 65 euro.

Për të kursyer energjinë elektrike, e për të mos ndotur ajrin, Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje.

Por cilat janë pajisjet që do të subvencionohen?

Pompa termike – 30% e vlerës investive apo deri në 2 mijë euro

Kondicioneri – 40 për qind apo deri në 400 euro Kaldaja me biomasë – 70 për qind, apo deri në 1 mijë e 200 euro

Stufa individuale me biomasë – 70 për qind apo deri në 435 euro

Ministrja e Ekonimise Artane Rizvanolli, dhe Alessandro Bianciardi nga Zyra e BE-së në Kosovë, kanë thënë se janë duke besuar se është duke u ngritur vetëdija e qytetarëve për rëndësinë për të kursyer energjinë që të ketë një të ardhme më të qëndrueshme.

Ndërsa për njohësin e energjetikës, Fatos Aliun, subvencionimet e efiçiencës konsiderohen si të pamjaftueshme.

Në lidhje me këtë, e pyetur nga RTK, ministrja Rizvanolli ka thënë se janë duke investuar edhe në ngritjen e kapaciteteve prodhuese./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending