Connect with us

Aktuale

14 vjet pas fillimit të ndërtimit të tij, hapet muzeu i shumëpritur në Dubai

Published

on

Muzeu i shumëpritur “Guggenheim” në Abu Dhabi nga arkitekti Frank Gehry do të hapet në 2025, gati 20 vjet pasi planet u zbuluan dhe 14 vjet pasi filloi ndërtimi.

“Guggenheim” aktualisht është duke u ndërtuar në ishullin Saadiyat një lagje kulturore në zhvillim në brigjet e kryeqytetit të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Me një sipërfaqe prej 42,000 metra katrorë, muzeu do të bëhet më i madhi nga katër postat e Guggenheim, duke kapërcyer Guggenheim Bilbao që Gehry gjithashtu projektoi.

Është vërtetë emocionuese të shohësh që ky projekt të hyjë në këtë fazë të re, shpresoj që kjo ndërtesë të përqafohet nga njerëzit e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe se kjo punë do të qëndrojë si një pikë referimi për vendin për shumë vite në vazhdim.” tha Gehry.

Planet për Muzeun u zbuluan për herë të parë në 2006 dhe puna filloi në 2011, por më pas u pezullua për disa vjet.

Lajmi për datën e hapjes, i zbuluar nga Departamenti i Kulturës dhe Turizmit në Abu Dhabi, vjen dy vjet pasi Fondacioni Guggenheim konfirmoi se ndërtimi po rifillonte.

Dizajni i Gehry për muzeun përfshinë një grup galeri me lartësi, forma dhe karaktere të ndryshme. Ai gjithashtu do të përmbajë një qendër për artin dhe teknologjinë së bashku me një strukturë arsimore për fëmijë, arkiva, bibliotekë dhe laborator ruajtjeje.

Pasi të përfundojë, muzeu do të udhëheqet nga Fondacioni Guggenheim, por në pronësi të Kompanisë së Zhvillimit dhe Investimit të Turizmit në Abu Dhabi, e cila porositi projektin.

 

Ajo do të jetë pjesë e një kompleksi më të madh të arteve dhe institucioneve kulturore në ishullin Saadiyat që synon të krijojë Abu Dhabin si një destinacion kryesor kulturor.

Ndërtesat e tjera në ishullin Saadiyat përfshijnë Louvre Abu Dhabi të Jean Nouvel, i cili ishte posta e parë e Musée du Louvre jashtë Francës.

Muzeu Kombëtar Zayed nga Foster + Partners është gjithashtu në ndërtim atje, së bashku me një qendër të arteve interpretuese nga Zaha Hadid Architects, një muze detar nga Tadao Ando dhe Shtëpia e Familjes Abrahamike nga Adjaye Associates. /Media Ndërtimi/

Aktuale

Vazhdon aksionin i prokurorisë për verifikimin e ndërtimeve në Brezovicë

Published

on

Prokuroria Themelore në Ferizaj bën me dije se aksioni po zhvillohet në bashkëpunim me Drejtorinë e Krimeve të Rënda (DKR) në Prishtinë, Inspektoratin e Minsitrisë së Mjedisit, Departamentin e Mbrojtjes së Mjedisit, Inspektoratin e komunës, Drejtorinë e Parkut Kombëtar “Sharri” dhe Agjencinë Kadastrale.

“Qëllimi i këtij inspektimi është identifikimi i ndërtimit të gjitha objekteve në zonat e mbrojtura të parkut kombëtar se në cilat zona janë ndërtuar ato, a posedojnë leje ndërtimore dhe të njëjtat a janë në pajtim me ligjin”, thuhet në njoftim.

Një aksion i ngjashëm ishte zhvilluar edhe më datën 4 gusht.

Inspektorët kishin dalë në terren për identifikimin e ndërtimeve në zonat e mbrojtura të parkut kombëtar./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Aktuale

Në Han të Elezit protestohet kundër rritjes së çmimeve të çimentos

Published

on

Në Han të Elezit është protestuar për të kundërshtuar ngritjen e çmimeve të çimentos.

Dhjetëra kamionë kanë marrë pjesë në protestë, duke lëshuar boritë e tyre si shenjë kundërshtimi për këtë rritje.

Naim Mahmutaj, përfaqësues i Shoqatës së Betonjerkave të Kosovës, tha se kjo ngritje është bërë drastike dhe e papërballueshme.

“Jemi mbledhur sot në këtë tubim të qetë për të shprehur kundërshtimin dhe shqetësimin tonë të thellë lidhur me ngritjen e vazhdueshme të çmimit të çimentos. Siç jeni të informuar së fundmi, nga fabrika e çimentos “SharrCem” për ngritje të sërishme të çmimit të çimentos për 17.81 euro për ton, duke përfshirë TVSH-në, që do të hyjë në fuqi nga data 08.08.2022. kjo është ngritja e tretë e çmimit të çimentos brenda këtij viti. Meqenëse nga data 1 janar deri më sot, çmimi i çimentos është ngritur nga 82.01 euro për ton, në 129.80 euro për ton” tha ai.

Mahmutaj gjithashtu përmendi edhe shqetësimet e kësaj shoqate.

“Shqetësimet tona janë: ngritja e shpeshtë e çmimit të çimentos, mungesa e arsyetimit përmbajtjesor për këto ngritje, ngritja në mes të sezonit të punës, ngritja pa paralajmërim paraprak dhe në afat shumë të shkurtër kohor”.

Protesta ishte e qetë dhe pa incidente./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Kërkohet të hetohet ngritja e çmimit të çimentos në Kosovë, vendet e origjinës nuk e kanë rritur çmimin!

Published

on

Kërkohet të hetohet ngritja e çmimit të çimentos në Kosovë, vendet e origjinës nuk e kanë rritur çmimin!

Çmimi i një toni beton në Kosovë është rritur për 60 euro, në treg kushton 150 euro

Prodhuesit e betonit në Kosovë i janë drejtuar kryeministrit Albin Kurti me një letër ku i ankohen për ngritjen e çmimit të cementit, si lëndë e parë për prodhimin e betonit.

Ata thonë se çmimet janë të papërballueshme meqë nga janari kanë pësuar rritje të madhe.

“Ndryshimet vetëm në vitin aktual janë të papërballueshme për mbarëvajtjen e procesit të punëve tona si prodhues dhe të gjithë sektorit të ndërtimtarisë, kjo pasi që nga janari që ishte çmimi 90 euro për ton në këtë moment ka arritur deri në 150 euro për ton”, thuhet ndër të tjera në letër.

Gjithashtu, ata kanë thënë se derisa kanë kontrata të mëhershme për furnizim me beton me çmime më të vogla, kjo po iu shkakton humbje, raporton Nacionale.com.

Kërkojmë nga autoriteti i konkurrencës që të hetojë këtë dukuri pasi që sipas informacioneve që kemi ne si tregtarë, fabrikat e cementit në vendet e origjinës nuk e kanë ngritur çmimet, por ngritja e çmimeve është duke ndodhur vetëm në Kosovë”.

“1.2 milionë tonë me ndryshim në çmim prej 60 euro për ton, 72 milionë euro ndryshim që konsiderojmë se i fitojnë prodhuesit e cementit dhe tregtarët e cementit në dëm të prodhuesve të betonit dhe sektorit të ndërtimtarisë. Poashtu, marrë parasysh që kemi kontrata të mëhershme për furnizim me beton me çmime të volitshme, kjo po bëhet e papërballueshme dhe do të na shkaktojë humbje”, thuhet më tutje në letër.

Në fund, ata thonë se nëse nuk ndërmerren masa për këtë çështje nga qeveritarët, do t’iu duhet të ndërpresin aktivitetet e tyre./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending