10 objektet më të shtrenjta në SHBA

0

Çmimet e banesave në mënyrë të qëndrueshme u rritën gjatë vitit, me New York dhe San Francisko duke renditur lehtësisht si vendet më të shtrenjta për të jetuar në Shtetet e Bashkuara në 2016.

Kostoja mesatare e një shtëpie në San Francisko në vitin 2016 ishte 810.200 dollarë dhe në Nju Jork ishte 385.900 dollarë, sipas The Economist.

Lista e këtij viti e godinave të tabelave, botuar nga Curbed, tregon se 10 shtëpitë me vlerën më të lartë në SHBA, të shpërndara nëpër qytete të ndryshme

  1. Pumpkin Key, Key Largo: 83.270.000 euro: Ishulli i vetëm privat në listë, kjo shtëpi e Florida Keys ka zbritur 15 milionë dollarë që nga vlera e saj në treg në vitin 2014. Ajo përmban një marinë, fusha tenisi, dhe vila të shumta.

  1. Las Varas dhe Edwards Raches, Santa Barbara: 94.670.000 euro: Ajo është e vendosur në një tokë të paprekur të Kalifornisë. Ka kullota të sheshta, dy milje qasje private në plazh, avokado dhe pemishte limoni si dhe shtigje kanionesh private. Me shumë më pak ndriçim dhe zhurmç se shumë nga shtëpitë e tjera të listimeve më të shtrenjta të vitit 2017, ky fermë prej 108 milionë dollarësh pranë Santa Barbara, California sapo ka hyrë në treg për herë të parë në 50 vjet.

 

8.Fifth Avenue Duplex, New York : 105.200.000 euro: Nuk është habi që një vend i Fifth Avenue në Nju Jork do të bëjë pjesë në listën e 25 shtëpive më të shtrenjta në vend. Në 120 milionë dollarë, kjo është edhe shtëpia më e shtrenjtë në New York.  Ajo gjithashtu përmban 20 dhoma dhe një bodrum vere.

  1. Rancho San Carlos, Santa Barbara: 110.000.000 euro: E vendosur në Santa Barbara, Kaliforni, ky kompleks gjigand ka qenë në treg që nga viti 2014. Ajo përmban një shtëpi kryesore 10.000 metra katrorë, dhjetë vila shtesë, stallat për kuaj, dhe fusha me agrume dhe pemë avokado.

  1. Il Palmetto, Palm Beach: 120.223.000 euro: Dizajni unik i Palmetto II është i krijuar në një sipërfaqe prej 60.000 metrave katrorë. Kjo mrekulli prej 137 milionë dollarësh në Palm Beach është në pronësi të bashkë-themeluesit të Netscape, Jim Clark.

  1. Briar Patch, The Hamptons: 123.000.000 euro: Zona ku gjendet kjo shtëpi është ndër më të frekuentuarat nga njujorkezët. Shtëpia e 140 milionë dollarëve është një shtëpi prej 10 mijë metrash katrorë dhe gjithashtu përfshin një shtëpi për mysafirë me katër dhoma gjumi, fushë tenisi, pishinë, vaskë të nxehtë, një pellg privat, pyje dhe lëndina.

  1. Great Island, Connecticut: 153.570.000 euro: Ishulli i Madh, i vendosur jashtë brigjeve të Konektikatit, arrin vlerën në 175 milionë dollarë. Është një nga pronat më të vjetra të listuara, që janë blerë në vitet 1800 dhe ka një pamje ujore të mrekullueshme.

3.Manapalan Mansion, Florida – 171.000.000 euro: Kjo rezidencë e veçantë ka qenë në treg për gati dy vjet, me çmim prej 195 milionë dollarësh. Është në Manalapan, Florida, pranë majës jugore të shtetit. Ajo ka 33 dhoma gjumi dhe 47 banjo, dhe dikur ishte shtëpia e personalitetit të njohur të shekullit XX, Gloria Guinness.

2 The Manor at Holmby Hills, Los Angeles – 175.500.000 euro: Çifligu në Holmby Hills në Los Anxheles është renditur në 200 milionë dollarë të ftohtë dhe është ndërtuar për producentin e televizionit Aaron Spelling dhe gruan e tij Candy në vitin 1988. Ajo ka 122 dhoma në total – një nga të cilat Candy Spelling e përdorë për të strehuar koleksionin e saj të kukullave, të kompletuar me më shumë se 400 figura antike.

  1. Bel Air Spec Manor, Los Angeles – 219.500.000 euro: Bel Air Spec Mano ka pësuar një ulje në çmim në 250 milionë dollarë. Ajo është 380.000 metra katrore dhe është shtëpia më e shtrenjtë që njihet ndonjëherë e shënuar në Shtetet e Bashkuara. Ajo u krijua nga zhvilluesi i objekteve të mëdha Bruce Makowsky dhe përfshin një teatër filmik me imazh nga motivi i James-Bond dhe një rrugicë bowling me katër korsi.

REKLAMA

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here