10 ndërtesat që u ndërtuan për një periudhë rekord

0

Njerëzimi ka bërë një rrugë të gjatë gjatë shekujve, me struktura që evoluojnë nga kasolle të thjeshta me një dhomë deri në kështjella e rrokaqiej arti në metropole.

Bëmat më të mahnitshme të arritjeve arkitekturore kanë kaluar vite apo edhe dekada për të përfunduar, si Kalaja Neuschwanstein në Gjermani, e cila zgjati 24 vjet, ose Kalaja e Drakulës (e njohur zyrtarisht si Kalaja e Branit) në Transilvani, e cila kërkonte gati një shekull për të përfunduar. Shpejtësia me të cilën janë ndërtuar strukturat e mëdha të sotme është një testament i asaj se sa larg kemi ardhur nga pikëpamja teknologjike dhe inxhinierike, shkruan toptenz.net, përcjellë Ndertimi.info

Në ditët e sotme, ndërtimi rrallë shtrihet për më shumë se disa vjet edhe në strukturat më të mëdha dhe më imponuese dhe madje edhe atëherë është më tepër një kufizim financiar sesa dija arkitekturore. Ndërtimi ka bërë hapa të mëdhenj përpara, deri në pikën ku aftësia për të krijuar këto struktura mbresëlënëse pothuajse ndjehet si magji.

10. Me Mini Sky City, inxhinierët kinezë kryen një punë të mrekullueshme kur përfunduan ndërtimin e ndërtesës 57-katëshe në vetëm 19 ditë. E vendosur në qytetin e Changsha, në rajonin qendror të Kinës, u ndërtua me një ritëm tronditës prej tre katesh në ditë. Mini Sky City u ndërtua nga 1,200 punëtorë dhe përbëhet nga 800 shtëpi, një hapësirë ​​pune për rreth 4,000 njerëz dhe një sipërfaqe totale prej 186,000 metrave katrorë.

9. Një nga vështirësitë e ndërtimit të shtëpisë tuaj është koha përgjithësisht e hapur për ndërtim. Megjithatë, ky nuk është rasti me Heijmans ONE, pasi kjo shtëpi mund të ndërtohet në një ditë të vetme.

Heijmans ONE është një shtëpi e parafabrikuar e ndërtuar me korniza të ngurta druri dhe panele diellore, duke e bërë jo vetëm efikas në aspektin e kostove dhe kohës, por edhe miqësore ndaj mjedisit. Shtëpia përfshin një kuzhinë, një banjo, një dhomë gjumi, një dhomë të ndenjës dhe mobilje në pjesën e jashtme.

Këto shtëpi janë bërë të përhapura në të gjithë Holandën, ku është vendosur firma e arkitekturës Heijmans. Qëllimi është të sigurojë jo vetëm shtëpi të përballueshme (qiraja është rreth $ 800 në muaj), por edhe për të ndihmuar zbukurimin e qyteteve holandeze si Amsterdam duke ndërtuar këto shtëpi në lokacione shumë të braktisura dhe të shëmtuara.

8.Më 3-4 dhjetor 2012, arkitektët dhe inxhinierët indianë nga CMD e Synergy Thrislington arritën të ndërtonin një ndërtesë 10-katëshe të lartë në vetëm 48 orë, duke vendosur një rekord të ri botëror në proces. INSTACON, ndodhet në qytetin e Mohali, ishte një ndërmarrje masive me një sipërfaqe totale prej gati 53 metrave katrorë. Është ndërtuar nga qindra punëtorë, përveç 200 teknikëve dhe 24 inxhinierë që kanë vepruar si mbikëqyrës gjatë ndërtimit dhe montimit të materialeve të parafabrikuara që kërkohen për të përfunduar ndërtesën. Nën drejtuesin e projektit Harpal Singh, INSTACON u kompletua në kohë rekord në sajë të punëtorëve që punonin gjatë gjithë kohës, në mënyrë që të përmbushnin afatin e saj 48 orësh dhe të bëheshin ndërtimi më i shpejtë ndonjëherë i këtij lloji në Indi.

  1. Duke qenë eko-miqësor është një trend i madh global, me gjithnjë e më shumë njerëz kërkojnë të krijojnë një gjurmë minimale të karbonit. Kjo i ka bërë gjërat të vështira kur bëhet fjalë për ndërtimin e shtëpive, por disa kompani kanë filluar të krijojnë shtëpi të qëndrueshme me një sy drejt mjedisit. Një nga shembujt kryesorë të kësaj është shtëpia Archiblox, e cila u instalua për herë të parë në Melburn, Australi.

Archiblox ka një sipërfaqe totale prej 53 metrave katrorë dhe është e përërë nga një dhomë ndenjeje, një dhome gjumi, banjo, kuzhine, zona e ngrënies, dhomë lavanderie dhe dhomë dielli. Një nga aspektet më tërheqëse të shtëpisë së Archiblox është kostoja minimale e energjisë, e cila është zvogëluar ndjeshëm falë materialeve të përdorura dhe planit të vogël, efikas.

Çmimi në rreth $ 205,000, Archiblox mund të ndërtohet tërësisht në aq pak sa 12 javë, me një maksimum kohor prej 20 javësh për ata që duan përshtatje të plotë.

6. Ndërmarrja ”Ndërtimi i qëndrueshëm dhe i gjerë’  regjistroi përsëri një arritje mbresëlënëse arkitekturore me ndërtimin e një hoteli 30-katësh në Changsha. Ndërtimi ka ndodhur kaq shpejt sa u duk që NQGJ i kishte bërë shkel e shko standardet industriale, por çuditërisht çdo pjesë e këtij hoteli i tmerrshëm është krejtësisht deri në kod.

Hoteli 30-katësh përfundoi në vetëm 15 ditë, falë kryesisht asaj të përbërë pothuajse tërësisht nga materialet e parafabrikuara. “Ndërtimi i gjerë dhe i qëndrueshëm” ia atribuon shkallën e dy kateve në ditë faktit se ata ishin në gjendje të ndërtonin copa në një fabrikë dhe më pas t’i mblidhnin në vendin e ndërtimit. Të gjitha thashethemet, 93% e materialeve të ndërtimit për ndërtesën ishin të bëra më herët. Përveç rritjes së shpejtësisë së ndërtimit, ky proces eliminoi rreziqet e aksidenteve, ndotjes dhe vonesave.

  1. Ngjashëm me projektin Heijmans ONE, Homeshell është një ndërtim që përfaqëson lëvizjen e tanishme arkitekturale duke u fokusuar në ndërtesa miqësore me mjedisin dhe efikasitetin. Përfitimet e ndërtesave të tilla gjithashtu përfshijnë koston e ulët të ndërtimit, si dhe dobinë e ndërtimit vetvetiu.

Homeshell është një shtëpi trekatëshe e krijuar nga Richard Rogers, nga Rogers Strik Harbour dhe Partners. Dizajni dhe koncepti i përgjithshëm janë të thjeshta dhe të përballueshme, me kostot e ndërtimit dhe të jetesës që vijnë në më pak se shumica e opsioneve të tjera të strehimit masiv që aktualisht janë në dispozicion në industri. Këto struktura mund të ndërtohen në më pak se një ditë.

Por pjesa më e mahnitshme dhe më e rëndësishme e projektit Homeshell është se këto shtëpi mund të minimizojnë kostot e energjisë në një shkallë të tillë që, sipas firmës, mund të “ndihmojë në lehtësimin e varfërisë” me një reduktim prej 90% të faturave të shërbimeve.

  1. Ashtu siç e keni kuptuar deri tani, “Ndërtimi i gjerë dhe i qëndrueshëm” është i specializuar në ndërtime të shpejta dhe efikase, dhe një nga shembujt më të mirë të saj është Hoteli Ark, që ndodhet në Changsha të Kinës. Hotel Ark qëndron në lartësi prej 15 katësh dhe është ndërtuar në tërësi në vetëm 48 orë.

Një nga gjërat që e vendos menjanë Ark Hotelin nga kaq shumë ndërtime të tjera është metoda që kompania ka përsosur, duke krijuar sistem të ndërlidhjes, copëza të bëra më herët larg vendit të ndërtimit duke i bashkuar ato si një enigmë.. Kjo është ajo që e bën të shpejtë ndërtimin e kohës të mundshme – nuk është aq shumë një ndërtim, është një montim. NQGJ është në hapin e parë të ndërtimit modern, me Arkën duke qenë një nga bizhuteritë e kurorës në portofolin e saj në rritje të shpejtë.

  1. Shtëpitë e shtypura në mënyrë tredimenzionale: Bumi në teknologjinë e printimit 3-D ka ndikuar pothuajse çdo industri në të gjithë globin, dhe ndërtimi nuk është i ndryshëm. Falë përfitimeve që përfshijnë pjesë më të lira, më pak punë dhe kohë më të shpejtë të prodhimit, shtypja 3-D ishte një përshtatje e natyrshme në botën e ndërtimit. Me kaq shumë kompani që shndërrohen në materiale të parafabrikuara, shtypja 3-D është bërë pjesë thelbësore e biznesit.

Një nga kompanitë e ndërtimit në teknologjinë e shtypjes 3-D është Ëinsun, një kompani kineze që përdor një printer gjigand 3-D për të ndërtuar 10 shtëpi të vogla në më pak se 24 orë duke përdorur kryesisht materiale të ricikluara. Këto shtëpi kushtojnë më pak se 5.000 dollarë për të ndërtuar dhe mund të transportohen kudo në botë.

Zhvillimet si shtypja 3-D në sektorin e ndërtimit mund të sigurojnë një zgjidhje për strehimin dhe kushtet e këqija të jetesës në vendet në zhvillim të botës së tretë, duke ofruar njëkohësisht një mundësi ekologjike për metodat më të vjetra të ndërtimit.

  1. Për këdo që ka dashur ndonjëherë të jetojë një jetë të qetë jashtë rrjetit, Dom’Up është një nga opsionet më të mira atje. Ndërtimi i shpejtë mund të kompletohet pothuajse kudo, duke i dhënë njerëzve një mundësi për të zhdukur virtualishte në natyrë.

Kjo ndërtesë e çuditshme dhe unike, e krijuar nga arborikulturisti holandez Bruno de Grunne dhe arkitekti Nicolas d’Ursel, është një banesë e lehtë që është vetëm 172 metra katrorë dhe është tetëkëndëshe në formë. Struktura mbështetet në një platformë pezull që qëndron midis pemëve të shumëfishta për të siguruar një bazë të qëndrueshme.

Dom’Up është bërë prej çeliku të galvanizuar, ka dysheme druri natyrale, një mbështjellës përreth dhe parmakun e jashtëm. Ajo mund të mblidhet plotësisht në më pak se dy ditë, duke siguruar strehim të përkohshëm ose, në disa raste, një shtëpi të përhershme për njerëzit që kërkojnë të kthehen në bazat dhe larg nga nxitimi i jetës së qytetit.

1. Në dhjetor të vitit 2002, qarku Shelby, kapitulli i Alabamas të vendbanimeve humanitare shkatërroi rekordin botëror për ndërtimin më të shpejtë të shtëpive kur vullnetarët ndihmuan në ndërtimin e një shtëpie me tre dhoma gjumi në Montevallo në një kohë të habitshme prej tre orësh, 26 minuta dhe 34 sekonda.

Muajt e planifikimit hynë në projekt, me grupe të shumta ndërtimi lokale që u lidhën së bashku për të përfunduar ndërtimin. Produkti i përfunduar nuk ishte thjesht një guaskë e një shtëpie, pasi vullnetarët ishin në gjendje të instalonin hidraulikun e plotë funksional dhe elektricitet brenda afatit kohor prej më pak se tre orë e gjysmë.

/Ndertimi.info/

 

REKLAMA

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here